Měsíční aktuality z finančních trhů 3/2024

Akcie v letošním roce i nadále rostou, naopak ziskovost dluhopisů tak přesvědčivá není. Na finančních trzích panuje vesměs pozitivní nálada, například Česká národní banka snížila sazby již třikrát od prosince loňského roku. Americký FED ponechává sazby na 5,50 %, stále ovšem platí vyjádření z prosince, že ve druhé polovině letošního roku by mohlo dojít k několika snížením. Poslední známá (únorová) inflace v ČR je ve výši 2,0 % a v USA 3,2 %.

Přečíst článek

Co vám zajistí důstojné stáří? Bude to I.pilíř nebo III.pilíř?

Vítězná strategie je komplexní řešení.

Přečíst článek

Měsíční aktuality z finančních trhů 2/2024

Akcie i dluhopisy pokračovaly v dalších růstech. Optimismus je na trzích stále přítomný, protože velké světové centrální banky již začaly nebo brzy odstartují snižování úrokových sazeb. Například americká centrální banka („FED“) zatím ponechává sazby na 5,50 %, protože čeká, až se inflace ve svém poklesu přiblíží 2 % - v lednu to bylo 3,1 %. Platí ovšem, že inflace klesá a například české Ministerstvo práce a sociálních věcí očekává v roce 2024 hodnotu mezi 1,8 % až 3,2 %.

Přečíst článek

Výsledky transformovaných penzijních fondů za rok 2023.

Transformované fondy si loni nevedly špatně. Reálné zhodnocení je však dlouhodobě záporné. Průměrná výkonnost transformovaných fondů v roce 2023 dosáhla 2,31 %. Nejvýkonnější fond klientům připsal bezmála 8 %. Přesto loni nastal velký odliv účastníků. Průměrné zhodnocení v transformovaných fondech od roku 2013 dosáhlo skoro 14 %. Reálně by se však pomyslná jednorázová investice za tuto dobu znehodnotila téměř o čtvrtinu. Vyplývá to z analýzy Freedom Financial Services.

Přečíst článek

Měsíční aktuality z finančních trhů 1/2024

V lednu letošního roku pokračovaly akcie i dluhopisy v růstech. Optimismus je na trzích všude přítomný, protože centrální banky již začaly nebo brzy odstartují snižování úrokových sazeb. Americká centrální banka zatím ponechává sazby na současné „vysoké“ úrovni, protože čeká, až se růst cen více přiblíží inflačnímu cíli 2 %. Nicméně napříč světem inflace klesá a například ČNB počítá, že za rok 2024 vykáže ČR hodnotu 2,6 %.

Přečíst článek

DIP - dlouhodobý investiční produkt. Praktické otázky a odpovědi.

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) je nová, státem podporovaná, forma investování s cílem vytvoření rezervy na stáří. Umožňuje investovat do různých finančních produktů, které mohou nabídnout potenciálně vyšší zhodnocení, a k tomu získat daňové úlevy a možnost příspěvku od zaměstnavatele. DIP je tak po životním pojištění a penzijním spoření třetím státem podporovaným produktem spoření na stáří.

Přečíst článek